Wybierz język:

Lubiatowo

Lubiatowo

Lubiatowo – dawniej typowa osada rolnicza, dzisiaj miejscowość spełnia rolę letniska. W ostatnich kilku latach powstało tutaj wiele domów letniskowych i pól biwakowych. Turyści mogą zamieszkać również w gospodarstwach agroturystycznych. Przez miejscowość przepływa niewielki ciek uchodzący do Bałtyku, nazwany Lubiatówką.


Lubiatowo to wieś położona nad brzegiem morza, ok. 80 km na północny-zachód od Gdańska. Wieś znajduje się wśród gęstych, obfitujących w grzyby i zwierzęta lasów. Lubiatowo to wieś typowo turystyczna. Jej atutem jest czysta, szeroka plaża (szerokość do 50 m). Lasy i pola są bogate w wiele gatunków zwierząt. Można tu spotkać zające, lisy, sarny, dziki, bociany, myszołowy oraz wiele innych gatunków zwierząt. Dodatkowym, niezwykle ważnym atutem miejscowości jest brak przemysłu. Lubiatowo leży na Pobrzeżu Kaszubskim, w odległości około 2,5 km od linii brzegowej Bałtyku. Droga do morza prowadzi przez las – spacer na plażę zajmie tam około 25 minut. Woda w Bałtyku jest wyjątkowo czysta. Około 3 km na zachód od głównej plaży jest plaża dla naturystów. Spokojna miejscowość letniskowa, dla tych którzy nie lubią gwaru i chcą spędzić urlop w ciszy i spokoju. Dojazd do Lubiatowa możliwy jest tylko własnym środkiem transportu, ponieważ nie dojeżdżają tu autobusy PKS; najbliższy przystanek autobusowy jest w Choczewie, w odległości około 8 kilometrów.

Historia Lubiatowa

Początki osadnictwa w Lubiatowie sięgają VII wieku. W wieku XV Lubiatowo było osadą rycerską na prawie polskim. Kilkadziesiąt lat później Maciej i Hans otrzymali osadę Lubiatowo nadaną im przez księcia Bogusława (potwierdzenie nadania miało miejsce w latach 1535 i 1569, rodzina Lubiatowskich osadzona tu była do 1811 roku). Od 1811 do 1820 roku Lubiatowo stało się własnością rodziny Treichel. Gustaw Treichel mieszkał w Kopalinie, które w 1846 roku oddzielone zostało od Lubiatowa, jego siostra Adolfina i jej mąż Albert Krammer zachowali majątek lubiatowski. Za ich bytności został wzniesiony dwór i nowy budynek gospodarczy. W 1892 roku zmarł Albert Krammer, jego druga żona Maria sprzedała w 1912 roku majątek Pomorskiemu Towarzystwu Ziemskiemu z przeznaczeniem na parcelację, a folwark o obszarze 184 ha zakupił Hoffman z Brzeźna Lęborskiego – sprzedawca nieruchomości. Od 1918 do 1945 roku właścicielem był German Ulrich. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Ciekawostki turystyczne

  • zespół dworsko-folwarczny, obejmujący dwór i dwa budynki gospodarcze z końca XIX wieku oraz park
  • pomniki przyrody w parku (bluszcz pospolity na jesionach wyniosłych, cis pospolity)
  • liczne rowerowe i piesze szlaki turystyczne, w tym Ścieżka Przyrodniczo – Leśna “Szklana Huta”
  • dawny cmentarz ewangelicki
  • kurhany w pobliżu Leśniczówki Szklana Huta

źródła: www.naplazy.pl, www.wikipedia.org

Galeria:

Lubiatowo

czwartek, 25 grudnia 2014

Szukaj w katalogu noclegów
1788 pokoi, domków i pensjontaów...