morzekaszuby.pl

Walczenie przeciwko zanieczyszczeniu

Walczenie przeciwko zanieczyszczeniu

22.11.2020, 15:40

Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy zaledwie parę dni temu.Z tego właśnie faktu należałoby nabrać kilka refleksji dotyczących ogromnego problemu, który pojawia się w okręgu całej Polski. Mowa tu w istocie o smogu, który może okazać się dla wielu ludzi naprawdę bardzo niebezpieczny. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy niemalże każdego jednego dnia, bez wątpienia mają do czynienia z rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już mniej więcej rok. Jak wiadomo warto regularnie informować czym jest zatrucie powietrza bądź jakimi metodami można z takim problemem walczyć.


Raptem w kilku stacjach telewizyjnych, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. W głównej mierze trzeba wiedzieć, że dzisiaj w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił też problem smogu. Skuteczne oraz ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie degradacji środowiska. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego powiadomił nas także, że mniej więcej połowę smogu w naszym kraju generujemy sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie zniszczymy kotłów zanieczyszczających środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


A ponadto, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem podpiął się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez tę spółkę energia, za ok. dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak oznajmił Piotr Woźny, prezes spółki. Pamiętajmy więc o tym, iż kłopot ze smogiem oraz z COVID można ze sobą naturalnie połączyć. Plaga koronawirusa początkowo ukazała się w terenach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


Jeśli chodzi o smog bez żadnych wątpliwości warto też orientować się, co w zasadzie jest najważniejszą tego przyczyną. Mianowicie jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu wielu niszczących substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych aspektów jest nieprawdopodobnie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij