morzekaszuby.pl

Niedługo rozpoczynają się wybory prezydenckie w Stanach

Niedługo rozpoczynają się wybory prezydenckie w Stanach

15.09.2020, 15:04

W bieżącym roku Stany wybiorą następną głowę kraju. Na ten moment urząd ten odbywa Donald Trump i oczywiście stara się on o kolejną kadencję. Mimo to konkurencja nie próżnuje i pięćdziesiąt dni przed wyborami jest szansa zapoznania się z publicznymi opiniami. W jaki sposób wyglądają? Szanse którego kandydata są największe? W porównaniu z ostatnimi wyborami, główny konkurent Donalda Trumpa ma o wiele wyższą przewagę.

Przedstawiciel Demokratów, Joe Biden, ma ponad 7% wyższości nad aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Mimo to komitet Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, by bieżące sondy oddawały faktyczny wynik głosowania. W roku 2016 sytuacja była naprawdę podobna - była sekretarz stanu w ostatnich wyborach również wyszła na prowadzenie, choć jej wyższość nie była bardzo spora. Było to zaledwie 2,3 procenta. Niezależnie od tego, że była sekretarz stanu miała wyższość i uzyskała większą liczbę głosów, wziąwszy pod uwagę cały kraj, została pokonana w starciu z obecnym prezydentem.

Co interesujące, w Stanach Zjednoczonych nie przesądza o większość pojedynczych głosów nie decyduje o wyniku. Przesądzający będzie wybór elektorów - we wszystkich stanach określona jest ich ilość i uzależniona jest ona od mieszkańców w danym stanie. W tym momencie walczy ze sobą głównie pięć stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona.

stanach sondaże różnią się. W niektórych stanach przewodzi kandydat Republikanów, innym razem frakcji demokratycznej. Sytuacja zatem okazuje się nie być łatwa do przewidzenia. Wiele rzecz jasna zależy od przeważających ideologii w danej części Ameryki - gdzieniegdzie obywatele posiadają idee typowo republikańskie, a gdzieniegdzie są to poglądy przede wszystkim demokratyczne. Mimo wszystko chociażby w stanach w znacznej mierze o poglądach republikańskich w ostatnich latach pozachodziły ogromne zmiany. Wiele za sprawą młodych ludzi, którzy reprezentują dosyć liberalne postawy, a podejmują decyzję o przeprowadzce przez tanie mieszkania. Podobne głosy być może będą miały spory wpływ na wybór następną głowę kraju.

A w jaki sposób odbędzie się głosowanie podczas koronawirusa? Z powodu epidemii głosowanie będzie trochę dłuższe, ponieważ rozpoczynają się dokładnie niedługo. Zdecydowana ilość Amerykanów ma zamiar oddawać swój głos korespondencyjną metodą.

Pozostaje zatem poczekać na rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie jest 100% pewne toteż sugerowanie się sondami okazać się może niewłaściwe.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij