morzekaszuby.pl

Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

20.11.2020, 09:16

Od przeszło 25 lat, 16 listopada wyjątkowo świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Bardzo dużo osób często boryka się z brakiem akceptacji i to właśnie ten dzień ma to dawać do zrozumienia. Nakłanianie do wielu instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego typu jest natchnieniem do tego, by szukali rozwiązania tego występującego problemu. Edukowanie, czy również prowadzenie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu promowanie akceptacji oraz zmniejszenie się agresji wobec osób szykanowanych z wielu powodów, co zdaniem organizacji UNESCO jest skuteczną metodą przeciwdziałania wszelkim nietaktownym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta aktywność była spowodowana przez częściej pojawiające się zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, mają styczność właśnie te grupy, co zaobserwowano na przestrzeni wielu lat. Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma pomóc w znalezieniu głównych motywów uformowania się nietolerancji, ale także mają uprzedzać, jak tragiczne bywają przejawy braku akceptacji dla osób szykanowanych. Żeby dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest akceptowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych, przydatne są tego rodzaju czyny, które zdecydowanie okazują się pomocne w tym zakresie. Ma także szkolić, nauczyć uznania różnorodności względem kultur, rozumienia innych ludzi, ale również założeniem takich działań jest umiejętności słuchania.

W jaki sposób obchodzono w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Generalny apel ogłosili burmistrzowie, jak i prezydenci polskich miast, w którym to przeciwstawiają się fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z homofobii oraz rasizmu, ale i też wykazują niebywałe wsparcie dla tych osób. Pod generalnym apelem wstawił się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent stolicy, Trzaskowski Rafał zasygnalizował, że wspólnota dnia 16 listopada będzie obwieszczana przez wywieszanie tęczowych flag, a także oświetlania budynków. Wyjątkowo w tęczowych barwach został podświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij